Pirenejski pies górski jest spokrewniony z owczarkiem podhalańskim. Obie rasy często są mylone, głównie ze względu na podobny rozmiar i ubarwienie czworonogów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją między nimi również ważne różnice. Jedną z głównych jest to, że owczarki podhalańskie nie posiadają podwójnych pazurów. Ta rasa jest bardzo popularna w naszym kraju, zwłaszcza w południowej części Polski – w rejonie Tatr. Pirenejski pies górski nie jest jeszcze u nas aż tak bardzo znany, jednak ze względu na wiele pozytywnych cech tych czworonogów i piękny majestatyczny wygląd, ich popularność z każdym rokiem systematycznie wzrasta.
Pirenejskie psy górskie są łagodne, czułe i przyjazne. Jako szczenięta uwielbiają zabawę i chętnie się w nią angażują, jeśli aktywności są dostosowane do ich potrzeb. Jeśli będziemy w stanie zapewnić zwierzęciu wszystko co potrzebuje, na pewno nie spowoduje nam żadnych problemów. Pirenejczyki są zrównoważone oraz dostosowują swoje zachowanie do sytuacji. Wyróżniają się także inteligencją. Są psami silnie związanymi ze swoim właścicielem oraz osobami im bliskimi. Jednocześnie są samodzielne i dobrze tolerują jazdę autem.
Typowy owczarek podhalański lubi dzieci, a także jest spokojny i zrównoważony oraz bardzo przywiązany do swoich opiekunów. Jednakże ma również silną osobowość i aby nie wykazywał niepożądanego zachowania (takiego jak nadmierne usamodzielnienie i upór), konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego treningu w celu socjalizacji. Zwierzę łatwo współpracuje na szkoleniach, szybko się uczy i jest inteligentne.
Zarówno owczarek podhalański, jak i pirenejski pies górski są doskonałymi wyborami. Jednakże decydując się na któregoś z nich warto wziąć pod uwagę potrzeby psa, jego charakter, temperament i wielkość. Należy się zastanowić, czy będziemy w stanie odpowiednio zadbać o czworonoga oraz zapewnić mu potrzebne warunki. Zawsze należy również upewnić się, czy pies którego wybierzemy pochodzi od certyfikowanego hodowcy psów.